"Yükleniyor..."

BLOG

EN/ETA ve CE Sertfikaları

Avrupada Kullanılan Standartların Yerini EN/ETA Almıştır

Avrupa’da birbirinden ayrı teslerin yapılmasıyla harnonize EN standartları oluşturulmuştur. Bu harmonize standartlar testlerin nasıl yapılacağını ve test düzeneklerini tanımlarken, performans analizlerinin verilebilmesi amacıyla yangın durdurucu ürünler için ETAG’lar ( Avrupa Teknik Onay İlkeleri ) yazılmış ve pasif yangın durdurucu ürünler için ETA onay belgeleri alınabilir hale gelmiştir .


EN 1366 ­-3 Tesisat geçişlerinin yalıtılması
EN 1366 -­4 Derz boşlukların yalıtılması
EN 1364 -­3 Cephe sistemleri (komple sistem) yalıtılması
EN 1364 -­4 Cephe sistemleri (parça sistem) yalıtılması

ETAG 026 : Yangın durdurucu ve yangın yalıtım malzemeleri

ETA Nedir ?
ETA Türkçe anlam olarak Avrupa Teknik Onayı olarak geçmektedir. Bu onaylar EN test standartlarını baz alarak hazırlanmış olup malzemelerin kullanıma dair tüm bilgilere ulaşılabilir. Başlıca test standartları tesisat geçişleri için EN 1366-3 ve derz boşlukları için EN 1366-4.

CE Sertifikası / İşaretlemesi Nedir ?
Pasif Yangın Durdurucularda CE işaretlemesi ( pakette) ürünün ETA onayının olduğunu ve 3. parti bir kurum tarafından onaylandığını gösteren uygunluk sertifikasıı almaya hak kazandığını belirtir. CE işaretlemesi ürünün üretim ve performans değerlerinin kalitesini göstermenin dışında ayrıca harmonize bir EN standardına bağlı olarak test edildiğinin de garantisi konumundadır

Devamı

Pasif Yangına Durdurucu Standartları

Farklı Ulusal stantlara göre test edilen Pasif Yangın Durdurucu Malzemeler şu şekildedir;

Genellikle 3 büyük standardın hükmündedirler

Standartların Birbirlerinden Farkları
Tüm yangın standartları pasif yangın durdurucu malzemelerin nasıl bir düzenekle test edileceğini anlatır.
• Sadece malzemenin test edildiği standartlar ( ör : DIN ve BS )
• Sistemlerin bir bütün olarak test edildiği ( ör : UL ve ETA ) test standartları da bulunmaktadır.

Devamı

Yangın Nasıl Oluşur ve Önlenir?

Her türlü alan ve yangın tehditi ile karşı karşıya olan, her türlü yapıya uygun malzeme ve ürünler kullanılmaktadır. Yangın oluşumunu önlemek riski min. indirmek için firmamız en güçlü güvenlik önlemleri almaktadır.

Yangın Nasıl Başlar?

Yangının başlaması için 3 bileşene ihtiyaç var:

 Yanıcı Madde
 Oksijen
 Isı kaynağı Yanma Sonucunda Oluşanlar:
 Isı
 Alev
 Duman ve gazlar 


Yangın Neden Başlar? 

Yanıcı Kimyasallar
Elektrik Kaçakları
Yanıcı Atıklar
Kazalar 

Yangın çok çeşitli sebeplerden ötürü başlayabilir!

Engellemek imkansızdır
Ölümler olmaya devam edecek
Kesin korunma yolu yok

Yangının Sonuçları?
 Can kayıpları, yaralanmalar
 Maddi kayıplar
 Yangın olayının olduğu işletmelerin %44’ü batıyor
 İşlerin aksaması, müşteri ve prestij kaybı, zararlar
 Çevreye olan zararlı etkiler
 Yangın geçiren yapının yeniden inşaa edilmesi gerekmektedir.

Devamı

Boru Kelepçesi ve Sargı Şeridi

 Yangına Dayanıklı Boru Kelepçesi (Fire Rated Pipe Collars)

Fabrikasyon üretim olan yangın durdurucu kelepçeler, çok yüksek genleşen,uzun süre dayanıma sahip yangın durdurucu izolasyon(yalıtım) malzemesidir. PVC, CPVC, ABS, PyroPlo, plastik borular, metal borular, izolasyonlu ve fiberglass boru geçişlerinde kullanılır. 1 1/2″ – 6″ arası üretilmektedir. Kullanımı çok basit bir ürün olduğu için işçi bakımından oldukça tasarruf sağlar. ürünü kitlemek de oldukça basittir. bu yüzden yangına dayanıklı boru kelepçesi kullanılır.

Devamı

Yangın durdurucu Dolgu Macunları

Genleşen Yangın Durdurucu Dolgu Macunu (Intumescent Firestop Sealant)

Devamı

Yangın Yalıtımı

akyarlar yapı yüksek teknoloji ile yapılmış ürünler kullanmaktadır, yangın durdurucu pasif yangın durdurucu ürünlerinde 1 numaradır. Yangın Durdurucu Mastik, AVI MASTIC Intumesan Yangın Durdurucu Mastiktir. Kolay şekil alır, çabuk kürlenir. Kalıcı çözümdür. Kablo, Hava Kanalı Geçişlerinde ve İnşai derzlerde yangın dayanımı istendiğinde kullanılan ekonomik çözümdür.

Devamı

Yangın Durdurmaya Yarayan Ürünler

Yangın "YANGIN DURDURUCU" "YANGIN DURDURUCU" ve Yangın Yalıtım (Yalıtım) ürünleri, 2009 yılında yayınlanan en son değişerek Türk Yangın Kanunu'nda söylenen elektromekanik ve bina yangın bölgelerine yapılması zorunlu, binalarda yangın bölgelerini izole etmeye yönelik cihazlar Cinsel olarak birbirinden izole edilmiştir. başka. Bina birleşimlerinde geçişler ve boşluklar için kullanılır.

Devamı

Yangın Durdurma

Zellikli kimyasallar konusunda çoğu yerde lider olan Hilti, farklı sektörlerde yapıştırma, sızdırmazlık, güçlendirme, koruma alanlarında özel ürün ve sistemler üretir. Dünya da 100’den fazla ülkede aktif olarak bulunan Hika; su yalıtımında, yapıştırmada, derz dolgularında, güçlendirmede ve yük taşıyan yapılarını korumada kullanılan materyallerin işlenmesinde öncüdür.

Devamı

Pasif Yangına Durdurucu

Can ve mal güvenliği için Yapıları Yangın kompartımanlarına ayırmak gerekir.

Devamı

Yangın Durdurucu Hakkında Sorular


Yangın durdurucu ara parçası nedir?
Ürüne Genel Bakış
Gas Vent Firestop Spacer , konut, hafifçe ticari ve endüstriyel uygulamalarda onaylı gaz cihazlarında kullanım için güvenli bir B Tipi havalandırma desteğidir. Güçlü, dayanıklı galvanizli çelik, güçlü, bağlanması basit linkler için tek tip boyutlandırma sağlamak suretiyle oluşturulmuştur.

Duvardaki yangın molası nedir?
Da bir yangın durdurma olarak malum bir yangın break, yardım duvarları arasında yer edinen bir alev geciktirici madde, ateş içerirler. Bu balon çerçeveli evleri inşa ederken, duvarlar çoğu zaman bodrumdan çatı katına kadar oyuk bırakılır ve yangınların çıkmasına ve zeminden zemine hızla yayılmasına izin verilir.

Yangın durdurucu muayene nedir?
UL Yangın Durdurucu İnceleme Hizmeti, sistemin sistem ihtiyaçlarına müsait olarak kurulmasını sağlamaya destek olur. Yangın durdurucu sistemler, yangına dayanıklı ortak sistemler ve çevresel yangın muhafaza sistemleri, IBC tarafınca belirtilen ASTM ihtiyaçlarına gore denetlenir.
Yangına dayanıklı ve yangın durdurucu arasındaki ayrım nedir?
Ekran tavandan sarkan bir cam parçası şeklinde görünüyor; çoğu zaman cam güç bela ayrım edilir. Bu parçalar, oldukca kattan oluşan bir alanda duman olduğunda “baca etkisi” oluşmasını engeller. Yangına dayanıklılık , bir şeyin (araç-gereç, duvar, kasa vb.)

Ateş kalafatının kırmızı olması gerekiyor mu?
Yangın durdurucu kalafatlar ve dolgu macunları kırmızı renkte olmalıdır.
Bir yangın durdurucu mastik yada kalafat kırmızı olması icap ettiğini belirtmek kod ihtiyaçları vardır. Şişen dolgu macunları, yanıcı penetranları kapatmak için ısıyla genişler.

Yangına dayanıklı mastik nedir?
Pyroplex® Yangın Dereceli Silikon Mastik , tek bileşenli, düşük modüllü, etkisiz kürlenen, halojen içermeyen bir üründür. Önerilen Pyroplex® şişen ürün ile korunan inşaat derzlerinin ve boru geçişlerinin etrafındaki sızdırmazlığın sağlanması için uygundur.

Yangın durdurucu tasma iyi mi çalışır?
Ateş Yakaları Nasıl Çalışır ? Boru deformasyona uğramış olmaya başladığında, Promat yangın bileziğindeki şişen araç-gereç genişleyerek plastik boruyu kapatır. Bu şişen araç-gereç, bölmeler arasındaki sıcaklık transferini azaltan ve duman, yangın ve gazın yayılmasını boşlamak için boşlukları kapatan yalıtkan bir bariyer oluşturur.
Yangın kalafat genişler mi?
Buna ek olarak, bu malzemenin tek şişen özelliği (genişlediğinde ısıtmalı) kablo yada boru izolasyonu yangın tüketildikçe, CP 25WB + Caulk penetrasyon sızdırmazlık sağlamak için genişler anlamına gelir.
İnşaatta yangın durdurucu nedir?
Yangın durdurma, en iyi halde, yangının (duman ve sıcaklık dahil) birden fazla bina bölmesinden geçmesini önlemek için herhangi bir açıklığın kapatılması olarak tanımlanır. Bir yangın durdurucu , yangına dayanıklı duvar yada zemin tertibatlarındaki açıklıkları ve derzleri kapatmak için kullanılan muhtelif bileşenlerden oluşan bir yangından korunma sistemidir.
Tüm iç duvarlarda yangın blokları var mı?
Hayır, bütün iç duvarlarda yangın blokları yoktur .

Yangını engellemek için hangi araç-gereç kullanılır?
Alçıpan, muayyen sızdırmazlık malzemeleri ve esneyen köpükler, çerçeveleme kerestesi, fiber çimento levha ve yoğun bir halde paketlenmiş cam elyafı yada mineral yün yalıtımı , yangını engellemek için kullanılabilecek kabul edilebilir malzemeler arasındadır. Ancak güvenilir tarafta olmak için, projeniz için en iyi kararı verecek olan mahalli bina yetkilinize danışın.

İç duvarlarda yangın kısıtlama lüzumlu mi?
İç duvarların ateşe dayanıklı olması gerekmesine rağmen, IRC kodunda 4' şartı yoktur. Plakalarda ve 10' yüksekliği aşan bütün alanlarda ateşle bloke edilmelidirler.
Yangın kısıtlama lüzumlu mi?
Uluslararası Bina Kodu (IBC), ahşap çerçeve duvar boşluğu şeklinde yanıcı gizli saklı alanlarda alevlerin, dumanın ve gazların yayılmasını sınırlamayı amaçlayan yangın kısıtlama ihtiyaçlarına sahiptir. IBC 2015 Bölüm 718.2'de yer edinen bu gereksinimler . Ek olarak, IBC Bölüm 718.2.

Çerçevelemede kısıtlama nedir?
Blokaj (Amerikan İngilizcesi), ahşap çerçeveli yapılarda boyutlu kerestenin kısa parçalarının ( bloklarının ) kullanılmasıdır. Kullanımlar, doldurma, boşluk bırakma, tevhit yada elemanları güçlendirmeyi içerir. Blokaj tipik olarak kısa kesilmiş yada kusurlu, çarpık kereste parçalarından yapılır.

Hangi UL 1479?
UL 1479 , kontrol edilen saatlik derecelendirmeye bağlı olarak hortum akışına maruz kalmanın basıncını ve süresini belirtir. Örneğin, 2 saatlik bir yangın derecesi elde etmek için tertibatın, açıkta kalan fit kare alan başına 0,9 saniye süresince inç kare (psi) başına 30 pound'sevinç bir hortum akışına dayanması gerekir.

Yangın durdurucu ürünlerde http://www.akyarlaryapi.com.tr olarak her zaman iş kalitemizi ve ürün ve hizmet güvenliğini korumaktayız. Pasif yangın durdurucı ürünlerde güvenebileceğiniz tek adres akyarlaryapi'dır. Sorularınız veya satın almalarınız için lütfen bizlerle iletişime geçin 

Devamı

Yangın Koruma Ürünleri

Intumescent Fire Stopping Mearial

Devamı

Pasif Yangına Dayanıklı Harç

Pasif Yangına Dayanıklı, Yangına Dayanıklı Harç Monokote® Type HPM, hazır kuru karışımlı yangın geciktirici harç tipi bir malzemedir. Doğrudan su ile karıştırılarak yapılan bir harçtır. Yangın bölmesinden geçen tesisat, kablo vb. Elemanların etrafındaki boşlukların yangın sızdırmazlığı için kullanılır. Yanmaz harç, mala ile yüzey işlemine tabi tutulabilir ve düzeltilebilir. Büyük boşluklu, sıkıştırılabilir şaft geçişleri için yangına dayanıklı harç kullanılabilir. Yangın yönetmeliğine uygundur. Yangına Dayanıklı Harç Monokote HPM Yangına Dayanıklı Harç kürlendiğinde hafif yoğunluklu, sert ve yüksek mukavemetli yanmaz bir bariyere dönüşür. UL sertifikalıdır. Bu detaylara uygun olarak uygulandığında 4 saate kadar yangın dayanımı sağlar.
Yangının gücü ne kadar büyük olursa, yaşamı tehdit eden bir yangının hızla yayılma riski de o kadar büyük olur. Yangını söndürmek için pasif yangın koruma sistemi kullanmak, yangın riskini azaltmanın ve insanların hayatlarını ve mallarını korumanın etkili bir yoludur.

Su bazlı, esmek, yüksek dayanıma sahip durdurucu malzemedir. Metal, izoleli, fiberglass, ve plastik boru geçişleri için uygundur. Ayrıca tavandaki deliklerin doldurulması ve güç ile telefon kablo geçişleri için uygundur.

Devamı

Yangın Durdurucu Sistemler


Eklemler ve bağlantı parçaları yangında zayıf noktalardır
Modern bina iskeleti, yatay ve dikey kablolar, kanallar ve havalandırma kanalları dahil olmak üzere çeşitli sıhhi tesisat ve ağ hizmetleriyle donatılmıştır ve çoğu duvar ve zeminden birçok geçişe olanak tanır. Bu yolların her biri ve farklı binalardaki elemanları ve alanları arasındaki dikişler, alev, ısı ve zehirli dumanların bitişik odalara ve alanlara yayılması için potansiyel yollar olup, yangının bina genelinde kontrolsüz bir şekilde yayılmasına neden olur.

Devamı

Yangın Durdurma

Yangın ve yalıtım malzemeleri (yangın mastiği, harç, yastık, yaka)

Devamı

Pasif Yangından Korunma

Can güvenliğini sağlamak için en önemli kriter duman geçişini sınırlamaktır. Duman, yapı boyunca çeşitli dikişlerden hızla yayıldı. Bu derzlerin de uygun yangın koruma ürünleri ile yalıtılması çok önemlidir.

Devamı

Yangın Durdurucu Ürünler

yangından korunma ürünleri
Yangınların şiddetini azaltmak, can ve mal güvenliğini sağlamak için bir binanın yangına dayanıklı zemin, duvar ve tavan bölümlerinin yangına dayanıklılığı ve bütünlüğü kritik öneme sahiptir. Yangından korunma ürünleri, binaların güvenlik duvarı duvarlarından ve zeminlerinden geçen kablo, kanal ve havalandırma kanalları gibi kanal geçişlerinin oluşturduğu açıklıkları kapatmak veya tasarım toleranslarını sağlamak için kullanılır, böylece yangın ve duman geçişi sınırlandırılır.

Devamı

Yangın Tesisatlarında UL/FM

UL nedir?

Devamı

Hilti ve Hilti Türkiye Hakkında

Hilti’nin 2014 senesinde Ar-Ge çalışmalarına bundan önceki yıla gore yüzde 18 artışla 222 milyon İsviçre Frangı (CHF) 677 milyon TL yatırım yaptığını anlatım eden Çotur, “Kullanıcı sağlığı ve güvenliğini korumak için durmaksızın yeni teknolojiler geliştiriyoruz. Hilti, her sene yaklaşık 30 ürün lansmanı yapıyor ve satışlarının yüzde 30’unu yeni mamüllerinden sağlıyor. 35 bin sözü geçen Lihtenştayn Prensliği’nde, 1941 senesinde minik bir aile firması olarak kurulup bugün 22 bin personeli olan global bir marka haline gelen Hilti’nin bu başarısının altında inovasyon yatıyor” açıklamasında bulundu.

Devamı

Hilti Pasif Yangın Durdurucu Ürünleri

Yangın felaketinde can kayıplarının yüzde 70’i duman zehirlenmesi kaynaklı gerçekleşirken, Hilti Pasif Yangın Durdurucu ürünleri 4 saate kadar yangın, gaz ve duman yalıtımı sağlıyor.

Devamı

Firestop nedir?

İzosiyanatların (poliüretan köpüğün ana bileşenlerinden biri) kendileri gibi diğer izosiyanat molekülleri ile reaksiyonu sağlanarak poliizosiyanürat (PIR) adı verilen yeni bir makromoleküler yapı geliştirildi.

Devamı

Yangın Durdurucu Nedir?

Yangın durdurucu sistemler, yaşam alanlarını ve iş yerlerini yangına karşı koruyan, binanın yapısında bulunması gereken sistemlerdir. Pasif yangın durdurucu ürünleri ve sistemler; duvar ve zeminlerde, kablo, boru, kanal tesisatlarında ve test derzlerinde boşlukları doldurmak amacıyla kullanılır. Doğru uygulandığında edilgen yangın koruması, yangına dayanıklılığı arttıracak ve yapısal bütünlüğün korunmasına katkıda bulunacaktır. Can ve mal güvenliği riski azaltan bu sistem binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikte de açıkça belirtilmiştir.

Devamı

Pasif Yangın Koruma Sistemi

Pasif yangından korunma, bir binanın yapısal yapısına entegre edilmiş yangın güvenlik önlemleri ve özelliklerine verilen addır. Duman dedektörleri, yangın alarmları, sprinkler sistemleri vb. aktif yangın koruma bileşenlerinden farklıdır.

Devamı